როგორ უნდა დაიწყოს დიალოგი აფხაზებთან და ოსებთან?
გოგი ქავთარაძე, თანამოაზრეებთან ერთად, აფხაზებსა და ოსებთან მოლაპარაკების დაწყების ინიციატივით გამოდის. ცნობილი მსახიობი და რეჟისორი, რომელიც "წარმომადგენლობითი სახალხო კრების" საინიციატივო ჯგუფის წევრია, ამბობს, რომ ამ მიზნის მიღწევაზე ზრუნვა იმ ადამიანებს დაეკისრებათ, რომლებსაც აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ჩაესვლებათ.
"წარმომადგენლობითი სახალხო კრება" საზოგადოებრივი ორგანიზაციაა, რომელიც შარშან მარტში დაფუძნდა და ქვეყანაში მიმდინარე საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ მოვლენებში მონაწილეობს. ორგანიზაციის წევრებმა (რომელთა შორის არიან: რეზო ესაძე, ელიზბარ ჯაველიძე, დავით მაღრაძე, ირაკლი ბათიაშვილი...) აგვისტოს ომიდან 2 წლისთავზე, დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის წევრებთან ერთად, ომის შედეგები განიხილეს და კონფლიქტის მოგვარების პერსპექტივაზე იმსჯელეს. მათ იდეებსა და მოსაზრებებს იზიარებს ომის ვეტერანთა სამოქალაქო კავშირის - "საქართველოს ლეგიონის" დამფუძნებელი, გენერალ-მაიორი გია ყარყარაშვილი.
"საქართველოს ლეგიონიც", კონფლიქტების მოგვარების მიზნით, სულ რამდენიმე დღის წინ დააფუძნეს. ომის ვეტერანთა სამოქალაქო კავშირი "წარმომადგენლობით სახალხო კრებასთან" თანამშრომლობასაც აპირებს და ხელისუფლებასთანაც, რომელსაც უსაფრთხოების გაძლიერების მიმართულებით დახმარებას სთავაზობს. კავშირის წევრები არიან: უშიშროების ყოფილი მინისტრი ირაკლი ბათიაშვილი, აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს ომის ვეტერანები, თავდაცვის სამინისტროდან დათხოვნილი უფროსი ოფიცრები, რომლებსაც ერაყისა და ავღანეთის ოპერაციებში აქვთ მონაწილეობა მიღებული.
რეალურად, შეძლებენ თუ არა "წარმომადგენლობითი სახალხო კრება" და "საქართველოს ლეგიონი" კონფლიქტების მოგვარების საქმეში თავიანთი წვლილის შეტანას ან რითი განსხვავდებიან ისინი სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან, რომლებსაც ზუსტად ასეთივე მიზნები და იდეები აქვთ, - ამის გარკვევას დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის ერთ-ერთ წევრთან, რამაზ საყვარელიძესთან საუბრისას შევეცადე.
- ბატონო რამაზ, როგორ შეაფასებთ "სახალხო წარმომადგენლობითი კრების" შესაძლებლობებს?
- ჩემი აზრით, მათი მუშაობა შედეგს აუცილებლად გამოიღებს. გოგი ქავთარაძე, რომელიც "კრების" ერთ-ერთი დამფუძნებელია, სოხუმში დიდხანს ცხოვრობდა, ადგილობრივი მოსახლეობა ძალიან დიდ პატივს სცემდა, ნამდვილად არ გაუჭირდება იმ ადამიანების მოძებნა, რომლებსაც სოხუმში ენდობიან. აფხაზებს, ოსებსა და ქართველებს შორის ნდობის აღდგენა სასურველი კი არა, აუცილებელია, ამაზე ძალიან ბევრი რამაა დამოკიდებული. ჩვენ კარგად ვიცით, როგორია საქართველოს ხელისუფლების, ასევე ბაღაფშისა და კოკოითის პროპაგანდა, მაგრამ გარწმუნებთ, ამაზე არანაკლებ მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, თუ რას ფიქრობენ უბრალო ადამიანები...
- როგორ ფიქრობთ - აქამდე შედეგი რატომ არ მოჰყვა იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების მუშაობას, რომლებიც სწორედ ასეთ საკითხებზე მუშაობდნენ?
- ასეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე ძლიერი და გავლენიანი ქვეყნები ათწლეულების განმავლობაში მუშაობენ, ჩვენ კი ყველაფრის ერთ კვირაში მოგვარება გვინდა. ეს ქართველების სენია... ხშირად, საკმაოდ ჭკვიანი ადამიანებიც კი სვამენ კითხვას, - რა საჭიროა ჟენევის მოლაპარაკებების გაგრძელება, ამას შედეგი მაინც მოჰყვებაო. - აუცილებელიაო, გვპასუხობს ხელისუფლება და აბსოლუტურად მართალია. ხვალ ან ზეგ, ჟენევის მოლაპარაკებას შედეგი აუცილებლად მოჰყვება.
- "წარმომადგენლობითი სახალხო კრების" მოკავშირე - "საქართველოს ლეგიონი" ძირითადად, აფხაზეთისა და ცხინვალის ომის ვეტერანებით არის დაკომპლექტებული. თქვენი აზრით, ეს ფაქტი აფხაზებისა და ოსების უნდობლობას არ გამოიწვევს?
- სხვათა შორის, სხვადასხვა მხარეს ნაბრძოლი ჯარისკაცები ხშირად, უფრო მეტად ენდობიან ერთმანეთს, ვიდრე სამხედროები დიპლომატებს ან დიპლომატები - უშიშროების სამსახურის წარმომადგენლებს... მე იმის შესახებაც მსმენია, რომ ქართველი და აფხაზი ვეტერანები ერთმანეთს შეხვედრიან და მათ შორის საკმაოდ ვაჟკაცური და სამართლიანი საუბარიც გამართულა. ადრე ასეთი ფაქტი ხშირი იყო. ვფიქრობ, ეს მომავალშიც უნდა გაგრძელდეს. მხატვრულ თუ ისტორიულ ლიტერატურაშიც წამიკითხავს და რეალურ ცხოვრებაშიც
მსმენია, რომ ყველაზე კარგად ერთმანეთს მებრძოლები აფასებენ.
- "წარმომადგენლობით სახალხო კრებასთან" თქვენც ითანამშრომლებთ?
- მეც და ყველა სხვა ანალიტიკოსიც, ექიმების არ იყოს, ვალდებულნი ვართ, ვითანამშრომლოთ ყველასთან, ვინც დახმარებისთვის მოგვმართავს. "წარმომადგენლობითმა სახალხო კრებამ" აგვისტოს ომიდან 2 წლისთავზე გამართულ კონფერენციაზე პოლიტიკური ექპერტებისა და ანალიტიკოსების ფართო სპექტრი მიიწვია. ეს იმას ნიშნავს, რომ მათ რეალურად სურთ ომის შემდგომი ორწლიანი პერიოდის შედეგების გაანალიზება და შექმნილი სიტუაციიდან გამოსავლის მოძებნა.
- თქვენ რა რეკომენდაციას აძლევთ მათ - რითი უნდა დაიწყონ მუშაობა?
- ვფიქრობ, რომ პირველ რიგში, საზოგადოებასთან არის მუშაობა ჩასატარებელი. 90-იანი წლებიდან მოყოლებული დღემდე, პოლიტიკოსებთან ერთად, ჩვენც დიდ შეცდომებს ვუშვებდით. შეცდომები გამოწვეულია პოლიტიკური პროცესების, ეთნიკური ურთიერთობებისა და დემოკრატიის არასწორი გაგებით. ეს არც არის გასაკვირი: საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, ქართველები პირველად აღმოვჩნდით ასეთ სიტუაციაში...
- რა შეცდომებს გულისხმობთ, ბატონო რამაზ?
- იმას, რომ აფხაზს "აფსუა" არ უნდა დაუძახო, რომ ოსს არ უნდა გაახსენო, საიდან არის ჩამოსული, რომ მნიშვნელობა არა აქვს, ამ ქვეყანაში პირველად ვინ დასახლდა. რუსული ჯარის "ძედოვშინის" პრინციპით ხომ არ ვცხოვრობთ, რომ ადრე მოსულებმა გვიან მოსულები დავჩაგროთ?! ამ მიწაზე ჩვენ გაცილებით ადრე ვართ მოსულები, ვიდრე სხვა დანარჩენი ეთნოსების წარმომადგენლები, მაგრამ ისე, ყველას თანაბარი უფლება გვაქვს. ამის გაგება, ბევრი ჩვენგანისთვის ძალზე რთულია. ადრე ასეთ საკითხებს საქართველოს მეფეები არეგულირებდნენ. გაიხსენეთ დავით აღმაშენებლის დამოკიდებულება ეთნიკური უმცირესობების მიმართ. ე.ი. წინა საუკუნეებში ქართველი მეფეების პოლიტიკური კულტურა გაცილებით მაღალი იყო, ვიდრე დღევანდელი ხელისუფლების.
- ზოგჯერ ზედმეტი ტოლერანტობა თავად ქართველებს რომ გვიქმნის პრობლემებს?..
- რაში გამოიხატება ის, რომ ზედმეტად ტოლერანტები ვართ?