"ეს არ იყო ტექნიკური გაუმართაობა... სპორტსმენმა აღიარა, რომ სტარტის წინ ნერვულმა სისტემამ უღალატა" - რატომ დარჩა მედლის გარეშე ფიგურული ციგურაობის ლეგენდა
სპორტის ისტორიაში არის მომენტები, როდესაც ფავორიტის გამარჯვება წინასწარ დაწერილ სცენარს ჰგავს, თუმცა ოლიმპიური თამაშები სწორედ იმიტომ არის დაუნდობელი, რომ აქ "ლოგიკა" ხშირად არ მუშაობს. მილანის ყინულის არენაზე შეკრებილი აუდიტორია მოელოდა ტრიუმფს, თუმცა მიიღო ერთ-ერთი ყველაზე მტკივნეული სპორტული დრამა: "ოთხმაგი ნახტომების ღმერთად“ წოდებული ილია მალინინი კვარცხლბეკის მიღმა დარჩა.
ხუთწუთიანი კატასტროფა: როცა გენიოსი ადამიანად იქცევა
ამერიკელი ილია მალინინი, რომელიც ბოლო სამი წლის განმავლობაში ფიგურულ სრიალში ფიზიკის კანონებს ცვლიდა, თავისუფალ პროგრამაში პირველი ადგილით შევიდა. მას 5-ქულიანი უპირატესობა ჰქონდა და ყველა ელოდა, რომ მისი გამოსვლა უბრალო ფორმალობა იქნებოდა ოქროს მედლის გზაზე. თუმცა, 5 წუთში ყველაფერი თავდაყირა დადგა.
21 წლის სპორტსმენმა, რომლისთვისაც ურთულესი ნახტომები რუტინა იყო, პროგრამის განმავლობაში ორჯერ იწვნია მძიმე დაცემა – ჯერ ოთხმაგ ლუტცზე, შემდეგ კი ნახტომების კომბინაციაზე. ყველაზე დიდი შოკი კი მისი „სავიზიტო ბარათი“ – ოთხმაგი აქსელი აღმოჩნდა, რომლის შესრულებაზეც მან უბრალოდ უარი თქვა. საბოლოოდ, მალინინი პირველი ადგილიდან მე-8 პოზიციამდე დაეშვა.
"მე ყველაფერი ჩავაფლავე. ეს იყო პირველი ფიქრი, რაც თავში მომივიდა,“ – განაცხადა განადგურებულმა მალინინმა გამოსვლის შემდეგ.
ყაზახური ტრიუმფი: მიხაილ შაიდოროვის ისტორიული გამარჯვება
სანამ მალინინის დრამა ვითარდებოდა, ყინულზე ნამდვილი საოცრება მოახდინა ყაზახმა მიხაილ შაიდოროვმა. მან კარიერის საუკეთესო პერფორმანსი აჩვენა – ხუთი სუფთა ოთხმაგი ნახტომი, არანაირი დედუქცია და მაქსიმალური კონტროლი.
ეს არის ყაზახეთის ისტორიაში პირველი ოლიმპიური ოქრო ფიგურულ სრიალში. შაიდოროვმა დაამტკიცა უძველესი სპორტული ჭეშმარიტება: ოლიმპიადაზე იმარჯვებს არა ის, ვინც თეორიულად ყველაზე ძლიერია, არამედ ის, ვინც ახერხებს საკუთარ თავთან გამკლავებას გადამწყვეტ წამებში. ვერცხლისა და ბრინჯაოს მედლები იაპონელებმა, იუმა კაგიამამ და შუნ სატომ მოიპოვეს.
ფსიქოლოგიური წნეხი: "ყველა ტრავმამ ერთად ამოხეთქა“
მალინინის მარცხი არ ყოფილა ტექნიკური გაუმართაობა, ეს იყო ფსიქოლოგიური კოლაფსი. სპორტსმენმა აღიარა, რომ სტარტის წინ ნერვულმა სისტემამ უღალატა:
"სტარტის პოზაში რომ ჩავდექი, ვიგრძენი, როგორ წამოვიდა ჩემს თავში ცხოვრებისეული ტრავმული მომენტების მთელი ნაკადი. ეს იმდენად მოულოდნელი და დამთრგუნველი იყო, რომ უბრალოდ ვერ შევძელი მასთან გამკლავება".
ილიას თქმით, ოლიმპიურმა წნეხმა ყველაფერი დააჩქარა – მას არ ჰქონდა დრო გააზრებისთვის, მისი ინსტინქტები კი წამიერმა ყოყმანმა შეცვალა.
რა ელის „ოთხმაგი ნახტომების ღმერთს“?
მიუხედავად იმისა, რომ ინდივიდუალურ შეჯიბრებაში მალინინი კვარცხლბეკის მიღმა დარჩა, ის მილანს ცარიელი ხელებით არ ტოვებს – მან ოქროს მედალი გუნდურ ჩათვლაში უკვე მოიპოვა. თუმცა, 2030 წლის ოლიმპიადამდე, რომელიც საფრანგეთის ალპებში გაიმართება, მას ოთხწლიანი მძიმე ლოდინი მოუწევს.
ისტორიას ახსოვს მსგავსი შემთხვევები. ნეითან ჩენი, რომელიც ამჟამად მედიის რიგებიდან ადევნებდა თვალს შეჯიბრს, თავის დროზე ასევე ჩავარდა ოლიმპიადაზე, თუმცა დაბრუნდა და ჩემპიონი გახდა. მალინინი კვლავ რჩება სპორტის მთავარ ტექნიკურ არქიტექტორად, თუმცა მილანის ღამემ მას ასწავლა, რომ ყინულზე ყველა ადამიანია – მათ შორის ღმერთებიც.